Stromky pro naše potomky

Napsali o nás, Litoměřický deník, 26. listopadu 2020

Hotovo!!! Spolek občanů pod Sedlem dokončil podzimní výsadbu starých krajových odrůd ovocných stromů. Ovocné vysokokmeny patří do krajiny Liběšicka a letopočet 2020 je vhodný pro výsadbu stromů s přesahem na mnoho desítek možná stovek let.

Tyto dlouhověké a majestátní stromy lidé na Liběšicku pěstovali již před mnoha lety. Později však ustoupily moderním odrůdám. Dnes je stále aktuálním tématem vytváření a obnova cest, které byly narušeny velkoplošnou zemědělskou výrobou. S tím souvisí i obnova alejí. Z historických fotografií je patrné, že okolo polní cesty,která vede z obce Dolní Chobolice a lemuje ji ze severní strany,ještě v padesátých letech rostla alej vzrostlých stromů.

Ortofoto snímek okolí Dolních Chobolic z 50. let

Tuto alej se nám letos podařilo obnovit. Odrůd jsme zde vysázeli na dvě desítky a patří mezi ně například jablko Matčino,hrušeň Hardyho máslovka, třešeň Velká černá chrupka či švestka Wangenheimova, úplný seznam odrůd brzy doplníme do samostatné přílohy. Děkujeme úzkému kruhu zúčastněných za pomoc při realizaci. A omlouváme se těm, kteří dříve projevili zájem na tuto akci, že jsme se neozvali. Vzhledem ke koronavirové situaci jsme nemohli přizvat veřejnost, jak bylo v původním plánu. Těšíme se, že se s vámi ve větším počtu potkáme příště, kdy se zaměříme na údržbu a pravidelný řez ovocných stromů.

Tento projekt vznikl díky podpoře z grantového programu Zelené oázy,který vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika.

Jeden komentář u “Stromky pro naše potomky”

  1. Velmi milý počin a záslužná činnost, tleskám. Společně s přírodním jezírkem v blízkém okolí vzniká hezký biotop a pěkné místo na procházky…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *