Výsledky 4. veřejného zasedání Zastupitelstva obce Liběšice

Liběšice, Na Šestce, r. 1912

V rámci 4. veřejného zasedání Zastupitelstva obce Liběšice byl projednán bod, navržený Spolkem občanů pod Sedlem. Navrhli jsme projednání a hlasování o odkanalizování obcí Horní a Dolní Chobolice pomocí decentralizované sítě DČOV s využitím dotace Ministerstva životního prostředí 17/2017.

Na toto jednání  byl přizván Ing. Jiří Pacovský, který zhodnotil odbornou studii Ing. Matušky a nastínil další postup, kterým by se měla obec Liběšice ubírat při řešení otázky odkanalizování místních částí Liběšic.

 
Bod navržený Spolkem občanů pod Sedlem byl zastupiteli projednán a zastupitelé přijali k tomuto bodu usnesení. Tímto usnesením pověřili starostu obce Jaroslava Nepovíma k vypracování ekonomické studie nákladů na provoz decentralizované kanalizace DČOV. Ekonomická studie by měla vyčíslit předpokládanou výši stočného, kterou by občané odváděli obci Liběšice v případě, že využije státní dotace a realizuje odkanalizování místních částí prostřednictvím DČOV. Cílem ekonomické studie je zjistit, zda hodnota stočného bude pro občany sociálně-ekonomicky únosná. 
 
Dále zastupitelé pověřili starostu obce Liběšice, aby vznesl dotaz na Krajském úřadě Ústí nad Labem. Dotaz by měl objasnit soulad PRVKUKu (závazné plány vodovodů a kanalizací pro každou obec) s možností realizovat soustavu DČOV pro místní části Liběšic. Soulad PRVKUKu s DČOV je podmínkou k možnosti čerpat státní dotaci.
 
Tyto dvě agendy by mělo vedení obce předložit zastupitelům k dalšímu projednání na následujícím zasedání Zastupitelstva obce Liběšice.
 
Zastupitelstvo bude dále zvažovat možnosti získat finanční prostředky pomocí dotace (cca 100 000 Kč na jednu DČOV pro každou rodinu) ze státních zdrojů NEBO poskytnutí finanční podpory (cca 20 000 Kč = cca 25 – 30% nákladů na realizaci jedné DČOV) z veřejného rozpočtu obce Liběšice.
 

Dovolujeme si upozornit spoluobčany, kteří se rozhodli nevyčkávat a pořizují si DČOV z vlastních nákladů. Dobré reference zatím máme na plně automatizované DČOV od firmy Bazénplast. Firma sídlí u nedalekého Turnova a realizovala DČOV i v rámci dotací Ministerstva ŽP. V dlouhodobém časovém horizontu se nevyplatí podcenit výběr DČOV. Pokud zařízení nebude splňovat požadované parametry, nemusí vám vycházet rozbory kvality vypouštěné odpadní vody, které jsou průběžně kontrolovány dotčenými správními orgány.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *